درباره شرکت پیتک

Pardad Petrodanesj


 

کانال تلگرام پیتِک

 

 درباره شرکت :

 شرکت مهندسی پرداد پترودانش در سال ۱۳۸۸ توسط گروهی از متخصصان صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه کشور بنیان نهاده شد. هدف اصلی این شرکت برگزاری دوره های فنی و تخصصی مورد نیاز صنعت کشور با اتکا بر دانش و تجربه گروه کثیری از متخصصان طراز اول کشور می‌باشد. 

در کنار آن، این شرکت اقدام به ارائه خدمات مهندسی در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و همچنین خدمات تحقیق و توسعه در حیطه صنایع مختلف نموده است.
آموزش‌های برگزار شده توسط دپارتمان آموزش شرکت مهندسی پرداد پترودانش در حوزه‌های مختلف مدیریت و مهندسی مکانیک، عمران، نفت، برق، شیمی، مواد و …. قرار می‌گیرد و تاکنون شرکت‌های معتبر فراوانی از خدمات آموزشی و مشاوره‌ای این شرکت استفاده نموده‌اند. دوره جامع نیروگاه‌های حرارتی نمونه‌ای از مجموعه‌های تدوین‌شده توسط شرکت مهندسی پردادپترودانش است که بالغ بر یکصد دوره مرتبط با صنعت نیروگاه و انتقال برق در آن گنجانده شده است. دوره جامع نفت، گاز و پتروشیمی مجموعه دیگری از دوره‌های تخصصی تدوین‌شده توسط دپارتمان نفت و گاز این شرکت است که شامل بیش از ۲۳۰ دوره‌ تخصصی و کاربردی در حیطه صنایع مذکور است. پس از بررسی‌های به‌عمل آمده توسط آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران، صلاحیت آموزشی شرکت مهندسی پردادپترودانش در برگزاری دوره‌های مورد استفاده صنایع نفت مورد تایید قرار گرفته و مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی توسط این شرکت در سال ۱۳۹۱ صادر گردید.
یکی از بخشهای مورد علاقه موسسان پی تک، مشارکت در پروژه های تحقیق و توسعه (R&D) در صنایع مختلف کشور بوده است. بدین ترتیب از همان آغاز تاسیس دپارتمانهای مختلف تحقیق و توسعه در معاونت مهندسی شرکت تاسیس گردید. یکی از دپارتمانهای فعال تحقیق و توسعه PTEC، دپارتمان تخصصی دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) است.

 این دپارتمان با بهره گیری از مجرب ترین، متخصص ترین و شناخته شده ترین کارشناسان CFD کشور اقدام به مشاوره، انجام و آموزش پروژه های مختلف در صنایع معتبر کشور نموده است.با تکیه بر دانش این متخصصان، PTEC اقدام به برگزاری دوره های متعدد پیشرفته CFD در صنایع کشور نموده است. دوره های پیشرفته ای که غالبا به صورت انحصاری توسط آکادمی PTEC برگزار می شوند.

 همکاران، مشاوران و مدرسان شرکت مهندسی پردادپترودانش

   با توجه به معیارهای کیفی آکادمی تخصصی علوم و فنون مهندسی و مدیریت پردادپترودانش و همچنین حساسیت‌های موجود از طرف شرکت‌های معتبر و صاحب‌نام کشور در دریافت خدمات مشاوره و آموزشی با کیفیت بالا و به صورت کاربردی، این شرکت از متخصصان و اساتید صاحب‌نام و مجرب کشور دعوت به همکاری نمود. این متخصصان تماما جز مهندسان و اساتید با تجربه دانشگاهی کشور هستند که با توجه به حیطه آموزشی مورد نظر انتخاب شده‌اند. به طور مثال در مورد پروژه ها و دوره‌های تخصصی مرتبط با صنعت نیروگاه، اساتید همکار شرکت، جزء مجرب‌ترین و خوشنام‌ترین کارشناسان طراحی و ساخت نیروگاه‌اند که هر یک در یکی از شرکت‌های مشاور و یا مجری صاحب‌نام کشور، دارای سالیان متمادی تجربه کاربردی‌اند. در سایر حیطه‌ها مانند مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی، مهندسی عمران، سد، آب و فاضلاب و . . . نیز از اساتید مشابه استفاده شده‌است. گواه این ادعا دوره‌های فراوان برگزارشده توسط این شرکت در صنایع و شرکت‌های معتبر کشور و همچنین خدمات مشاوره ارائه شده است که تماما مورد توجه و رضایت قرار گرفته است. جهت آگاهی از میزان تحصیلات همکاران و اساتید آکادمی تخصصی علوم و فنون مهندسی و مدیریت به بخش آماری انتهای بروشور مراجعه فرمایید.

  بخش فروش نرم افزارهای مهندسی

 شرکت مهندسی پرداد پترودانش در کنار ارائه خدمات آموزشی مورد نیاز شرکتها، به ارائه نرم افزارهای مهندسی مورد نیاز صنایع نیز پرداخته است. این نرم افزارها در حوزه های مختلف مهندسی نفت، گاز، انرژی، نیروگاه  و دیگر صنایع کشور قرار می گیرند. نرم افزارهای ارائه شده توسط بخش فروش نرم افزارهای مهندسی شرکت مهندسی پرداد پترودانش، تماما توسط گروه مشاوران و اساتید همکار شرکت مورد بررسی قرار گرفته و صحت عملکرد آنها در پروژه های مختلف مورد تایید قرار گرفته است. همچنین تمامی نرم افزارها برای مدت یک سال شامل گارنتی و خدمات پشتیبانی می باشند. در کنار آن، شرکتهایی که تمایل داشته باشند می توانند در کنار خرید نرم افزارهای مهندسی، از تخفیف ویژه خدمات آموزشی مرتبط با نرم افزار خریداری شده استفاده نمایند. تاکنون شرکتهای مختلفی همچون برق منطقه ای اصفهان، شرکت طراحی و ساختمان نفت (ODCC) ، پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت مهندسی بتن ریزان صنعت و … از  خدمات نرم افزاری این شرکت استفاده کرده اند. در ذیل نام برخی از نرم افزارهای ارائه شده آمده است.

 

۱- نرم افزار THERMOFLOW
2- نرم افزار BOCAD
3- نرم افزار MIKE
4- نرم افزار  PV-Elite
5- نرم افزارهای Petrel, Eclipse
6- نرم افزار PDMS

 کتب و جزوات آموزشی

   آموزش با کیفیت و با اثربخشی بالا، علاوه بر اساتید مجرب و محیط آموزشی مناسب، نیازمند ارائه منابع تکمیلی، جهت مطالعه دانشجویان است. آکادمی تخصصی علوم و فنون مهندسی و مدیریت، از ابتدا، ارائه منابع آموزشی متناسب با هر دوره را جز بسته های آموزشی خود قرار داد. منابع ارائه شده در هر دوره شامل جزوه مدرس و یک DVD همراه است. این DVD که محتوای آن توسط مدرس دوره و با دقت فراوان انتخاب می شود شامل منابع، مقالات و کتب فراوان و همچنین بعضا فیلمهای آموزشی متناسب است، کمک می کند، دانشجویان بتوانند همزمان و پس از اتمام دوره، مهارتهای خود را افزایش دهند. علاوه بر آن بخش نشر کتاب شرکت مهندسی پرداد پترودانش نیز به تازگی راه اندازی شده است. در این بخش هدف ارائه کتب تالیف مدرسان آکادمی در حیطه های مختلف مهندسی و مدیریت است. از بین این کتب می توان به کتاب پیشرفته شبیه سازی CFD ، کتاب شبیه سازی نیروگاه و کتاب بازرسی قطعات کامپوزیت اشاره نمود که در مراحل نهایی آماده سازی برای چاپ و انتشار قرار دارند.

 

 باشگاه  مهندسان پردادپترودانش

   یکی از مواردی که می تواند در افزایش کیفیت و اثربخشی آموزشهای فنی مهندسی و یه ویژه در حیطه نرم افزار موثر باشد، برقراری ارتباط مستمر بین دانشجویان و مدرسان و برقراری جلسات بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مطروحه در کلاس است. این مهم در آکادمی تخصصی علوم و فنون مهندسی و مدیریت، با تاسیس جایگاهی مجازی بر روی پایگاه اینترنتی شرکت مهندسی پردادپترودانش انجام شده است. در این پایگاه که بر روی لینکی با عنوان باشگاه مهندسان پردادپترودانش قابل دسترس است، دانشجویان در حین و پس از برگزاری دوره ها، به بحث و تبادل نظر در موضوعات کلاس و حتی ورای آن خواهند پرداخت. در این انجمن علاوه بر دسترسی دانشجویان به تالارهای خاص، تالارهایی نیز برای بحث و تبادل نظر از سراسر کشور نیز در نظر گرفته شده است.

   دپارتمان مهندسی و تحقیق و توسعه شرکت مهندسی پرداد پترودانش

   در سال ۱۳۹۱ شرکت مهندسی پردادپترودانش با اتکا بر دانش و تجربه اساتید همکار، اقدام به تاسیس دپارتمان مهندسی و تحقیق و توسعه  (R&D) نمود.  در بخش مهندسی پروژه های مختلف صنعتی در حیطه های مهندسی نیروگاه، نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی تعریف می شود. پروژه هایی مانند طراحی مفهومی و پایه نیروگاه، طراحی سیستمهای انتقال و ذخیره سازی سوخت، مدلینگ سیستمهای پایپینگ و تهیه نقشه های مورد نیاز اجرا و در نهایت مرور طراحی واحدهای نفت، گاز، پتروشیمی نمونه هایی از توانایی ها و اهداف تعریف شده برای این بخش است. در کنار بخش مهندسی بخش R&D  وجود دارد که در آن از اساتید دانشگاه  و کارشناسان R&D  شاغل در صنایع مختلف کمک گرفته شده است. پروژه های تحقیق و توسعه در حوزه صنایع خودرو، انتقال آب و هیدرولیک و همچنین پروژه های تحقیق و توسعه در حوزه های انرژی نمونه هایی از توانایی های این بخش است.

 

  گروه تخصصی دینامیک سیالات محاسباتی CFD

  یکی از بخش های فعال در دپارتمان مهندسی و تحقیق و توسعه،  گروه تخصصی دینامیک سیالات محاسباتی است. آکادمی تخصصی علوم و فنون مهندسی و مدیریت پردادپترودانش، در حال حاضر قطب آموزش نرم افزارهای CFD در کشور است  و بنابراین اساتید و دانشجویان بسیاری که در زمینه های مختلف CFD در دانشگاه ها و مراکز صنعتی کشور فعالیت دارند، با این شرکت در ارتباطند. با اتکا بر این منابع انسانی، از همان بدو تاسیس دپارتمان، توجه ویژه ای به این بخش شده است. دینامیک سیالات محاسباتی که از ابتدا بیشتر با دیدگاه و در حوزه مهندسی مکانیک مطرح شد، امروزه در حوزه صنایع مختلف، از صنایع انرژی و خودرو گرفته تا طراحی سیستمهای هیدرولیکی و انتقال آب و همچنین ریخته گری و صنایع ذوب کاربرد دارد. به طور مثال در فرآیند طراحی سیستمهای تصفیه گاز ورودی به یک واحد پالایش گاز، علاوه بر روابط و روشهای تجربی و تحلیلی که غالبا با محدودیت مواجه اند، میتوان با استفاده از نرم افزارهای CFD مرتبط مانند CFX، طراحی و بهینه سازی الگوهای تصفیه را انجام داد و یا در حیطه هیدرولیک و مهندسی آب، میتوان با استفاده از نرم افزارهای مرتبط مانند MIKE و SACS بر پایه الگوهای جریان آب و موج، طراحی دقیق و مناسبتری برای سکوها و سازه های دریایی انجام داد. در این دپارتمان، نرم افزارهای متنوع مانند COMSOL   و FLOW3D  استفاده می شود.

 گواهی ها و تاییدیه ها

 آکادمی تخصصی علوم و فنون مهندسی و مدیریت از زمان تاسیس تاکنون با شرکتها و مراکز صنعتی و دانشگاهی بسیاری همکاری آموزشی داشته است. پس از این تجربه های موفق، صلاحیت آموزشی آکادمی توسط شرکتها مورد تایید قرار گرفته است. گواهی های رضایت کسب شده از شرکتهای مپنا ژنراتور، سرمایه گذاری صبا، شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی، شرکت مدیریت، طراحی و ساخت پادیاو، شرکت ساختمانی بتن ریزان صنعت و شرکت مهندسی تلاشگر کوشامهر تنها نمونه های از گواهی های کسب شده هستند. علاوه بر آن در سال ۱۳۹۱ آکادمی توسط کارشناسان آموزش شرکت ملی نفت ایران مورد بررسی قرار گرفته و صلاحیت آن مورد تایید قرار گرفت. همچنین کلیه دانشجویان شرکت کننده در دوره ها و سمینارهای آموزشی آکادمی، پس از موفقیت در آزمونهای تئوری و عملی، گواهی موفقیت دریافت می کنند.

 

  برخی از دوره های صنعتی برگزار شده توسط آکادمی علوم و فنون PTEC

 آکادمی تخصصی علوم و فنون مهندسی تا کنون بیش از ۴۵۰ دوره تخصصی در محل سایت آموزش آکادمی، مراکز صنعتی و دانشگاههای کشور برگزار نموده است.

در ذیل تنها نام برخی از دوره های برگزار شده توسط آکادمی با تاکید بر دوره های صنعتی آورده شده است.
۱- سازه های ضد انفجار-شرکت EIED
2- دوره ICEM-CFD  – شرکت توگا
۳- طراحی نیروگاه با استفاده از نرم افزار Thermoflow- شرکت مپنا
۴- دوره پیشرفته کلید فولاد- شرکت مهندسی و بازرسی فنی ایکا
۵- دوره تخصصیNDT – شرکت OTC
6- طراحی خطوط لوله با استفاده از نرم افزار OLGA  – شرکت ODCC
7- مطالعات پیشرفتهHAZOP  واحدهای نفت و گاز – شرکت EIED
8- نرم افزارCFX پیشرفته- شرکت مپنا ژنراتور
۹- طراحی نیروگاه با استفاده از ترموفلو – شرکت سرمایه‌گذاری صبا انرژی
۱۰- شبیه‌سازی پیشرفته هیدرولیک با کمک نرم‌افزارPipeNet- شرکت EIED
11-کلید فولاد و انتخاب متریال مهندسی-پالایشگاه شهید هاشمی نژاد
۱۲- اصول تهیه مدارکPFD  وP&ID – شرکت سرمایه‌گذاری صبا انرژی
۱۳- دوره تخصصی طراحی و انتخاب کمپرسور- شرکت  EIED
14- دوره بازرسی قطعات و سازه های کامپوزیتی-  شرکت مپنا ژنراتور
۱۵- نرم افزارMIKE21- با حضور کارشناسان طراحی شرکت‌هایی همچون دریاپالا انرژی، هیربدان و…
۱۶- تهیه مدارکPFD  وP&ID – توسعه صنایع پویا انرژی پاسارگاد
۱۷- دوره پیشرفته فلوئنت- تلکام آوا
۱۸-شبیه‌سازی پیشرفتهCFD  با استفاده از نرم‌افزارFLUENT – دانشگاه صنعتی خواجه نصیر 
۱۹-  طراحی سازه‌های دریایی با استفاده از نرم‌افزار SACS  – با حضور کارشناسان طراحی شرکت‌هایی همچون پتروپارس، صدرا و…
۲۰-  دوره پمپ های گریز از مرکز- شرکت نفت فلات قاره ایران
۲۱- دوره پیشرفته شبیه سازی سیستمهای سوخت، روغن و هوا- شرکت دیزل سنگین ایران- دسا
۲۲- دوره طراحی مبدلهای حراتی با استفاده از نرم افزار HX-Net- شرکت مپنا ژنراتور
۲۳- نرم افزار Xsteel  – شرکت مهندسی تلاشگر کوشامهر

 

پروژه ها و خدمات مشاوره در پروژه های CFD

 دپارتمان CFD شرکت مهندسی پردادپترودانش تاکنون در پروژه های مختلفی خدمات مشاوره، شبیه سازی و نظارت را بر عهده داشته است. این پروژه ها بعضا به صورت مستقیم در دپارتمان CFD تعریف و انجام شده اند و برخی دیگر نیز با برنامه ریزی، مدیریت و پشتیبانی این مرکز در دیگر مراکز صنعتی و یا توسط شبیه سازان دپارتمان انجام شده اند. معرفی تمامی پروژه ها قطعا در این مجال نمی گنجد. در ذیل تنها دو نمونه از پروژه های اخیر مورد معرفی قرار می گیرند. جهت اطلاع از لیست و جزییات کامل پروژه های CFD انجام شده در این دپارتمان، با معاونت مهندسی PTEC تماس بگیرید.

 

  شبیه سازی و بهینه سازی چیلرپلنت بام دیتاسنتر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

 این پروژه با توجه به حجم بالای پردازش و تجهزات مورد استفاده در دیتاسنتر صدا و سیمای جمهوری اسلامی تعریف شده است. در این پروژه هدف اصلی، بهینه سازی آرایش چیلرها بر روی بام و همچنین طراحی تونل بادی است که در نهایت با استفاده از آن بتوان به دو هدف قراردادن تمام چیلرها در معرض شرایط بهینه محیطی و کاهش زمان های کارکرد چیلر ها با افزایش دامنه free cooling می باشد.

 

نرم افزارها، محاسبات و تیم شبیه سازی
اول: با توجه به مدت زمان کوتاه مورد نظر کارفرما در انجام پروژه استفاده از تیم مجربی با حداقل ۶ نفر مسلط به شبیه سازیهای CFD و مورد تایید PTEC استفاده شده است.

 

دوم: با توجه به حجم بسیار بالای محاسبات و شبیه سازیها (۵۱ میلیارد محاسبه) و همچنین اعمال ضریب همزمانی محاسبات،  از سیستمهای پردازش موازی فوق سریع با حداقل ۳۲ هسته و ۶۴ گیکابایت حافظه RAM  استفاده شده است.

 سوم: نرم افزارهای مورد استفاده در تولید هندسه، شبکه و شبیه سازیها، آخرین نسخه از نرم افزارهای معتبر FLUENT، CFX، ICEM-CFD و TGrid بوده است. بسته به کاربردهای مورد نظر از توابع پیشرفته UDF و CCL در زبانهای برنامه نویسی Visual C و FORTRAN   نیز استفاده شده است.

 چهارم: تحلیل  نتایج با استفاده از نرم افزارهای تخصصی CFD Post و CEI-Ensight انجام شده است.

 شبیه سازی و بهینه سازی دفع حرارت درکانالهای هوایی ژنراتورهای ساخت گروه مپنا

در ژنراتورهای نیروگاه و خصوصا در ژنراتورهای مقیاس بزرگ مساله کنترل دمای بخش‌های مختلف ژنراتور از اهمیت بالایی برخوردار است و با بالا رفتن دمای روتور و استاتور، راندمان و میزان توان تولیدی ژنراتور کاهش می‌یابد. هدف از این پروژه در ابتدا شبیه‌سازی و مقایسه وضعیت انتقال حرارت و افت فشار در مسیرهای خنک‌کاری شینه‌ها و صفحات ژنراتور در طرح کلاسیک با استفاده از مسیرهای I-Beam  و پس از آن با استفاده از طرح جدید افزایش انتقال حرارت و در نهایت نیز بهینه سازی و تعیین ارائه آرایش بهینه در طرح بوده است.  این پروژه در توسط متخصصان CFD شرکت PTEC و با برنامه ریزی و پشتیبانی دپارتمان CFD انجام شده است.

 

 مرکز پردازش فوق سریع دپارتمان CFD شرکت PTEC

 

انجام هر پروژه CFD علاوه بر تیم مجرب شبیه سازی، مستلزم در اختیار داشتن منابع محاسباتی کافی محاسباتی است. امروزه در جهان از سوپر کامپیوترها و  سیستمهای پردازش موازی جهت تحلیل سلولهای محاسباتی فراخوانی شده در پروژه های مختلف استفاده می شود. در کشور ما مراکز پردازش سریع و فوق سریعی در دانشگاه ها و برخی مراکز صنعتی راه اندازی شده است که توانایی فراخوانی و انجام محاسبات بر روی تعداد بسیار زیادی از سلولها را دارند.دپارتمان CFD شرکت PTEC علاوه بر برقراری ارتباط و بهره گیری از خدمات محاسباتی این مراکز تخصصی محاسباتی، مجهز به یک مرکز پردازش سریع است که در مقایسه با بسیاری از مراکز دانشگاهی و صنعتی کشور، توانایی های بالاتری برای فراخوانی و پردازش CFD بر روی شبکه های محاسباتی عظیم را دارد.

 این مرکز در مجموع مجهز به ۸ کامپیوتر است که قادرند به صورت موازی و یا سریع محاسبات مورد نیاز تیم شبیه سازی دپارتمان CFD شرکت PTEC را انجام دهند.

 این مرکز در مجموع قادر است تا بیش از ۳۲ میلیون سلول محاسباتی را مورد پردازش و پس پردازش قرار دهد. این تعداد سلول به مراتب از تعداد سلولهای مورد نیاز در غالب پروژه های صنعتی کشور فراتر است و تضمین انجام انواع پروژه های مورد نیاز صنایع در حد و اندازه های بزرگ است.

 در کنار آن در صورت نیاز در پروژه های جدید، این مرکز با اتکا بر دانش و تجربه متخصصان پردازش موازی که غالبا جز نفرات شناخته شده و برتر کشور در این زمینه اند، به سرعت تجهیز به مدرن ترین سیستمهای پردازش موازی موجود شود و محاسبات مورد نیاز در هر پروژه را تامین نماید.

دپارتمان تخصصی مهندسی نیروگاه
همزمان با تاسیس شرکت مهندسی پردادپترودانش در سال ۱۳۸۸، دپارتمان تخصصی مهندسی نیروگاه نیز تاسیس گردید. با توجه به ساختار مدیریتی این شرکت، زمینه های تخصصی مرتبط با نیروگاه همواره مورد توجه این شرکت بوده است.

 

این دپارتمان با بهره گیری از دانش و مشاوره بیش از ۱۲۰ کارشناس ارشد صنعت برق به تدوین دوره های تخصصی نیروگاه از یک سو و مشاوره در پروژه های نیروگاهی کشور از سوی دیگر، پرداخت.مشاوران، مدرسان و کارشناسان دپارتمان تخصصی نیروگاه PTEC، تماما جز کارشناسان مطرح صنعت برق کشور بوده و در شرکتهای مشاور، طراح و مجری معتبر، فعالیت دارند.

 

علاوه بر مشارکت در پروژه های طراحی نیروگاه که یکی از علائق اصلی شرکت است، دپارتمان آموزش شرکت، با اتکا بر دانش مشاوران و همکاران شرکت و برای اولین بار در کشور، به تدوین دوره های تخصصی نیروگاهی پرداخت. در بخش آخر بروشور، میتوانید اطلاعات کامل این مجموعه را مشاهده کنید.یکی دیگر از زمینه های فعالیت این دپارتمان، شناسایی و معرفی نرم افزارهای جدید و معتبر مرتبط با طراحی، بهره برداری و ساخت نیروگاه است.

 

تا کنون شرکتهای معتبر بسیاری از خدمات آموزش، مشاوره و مهندسی این دپارتمان بهره برده اند که شرکتهایی همچمون مپنا، مجتمع گاز پارس جنوبی و شرکت سرمایه گذاری صبا، تنها نمونه هایی از آن هستند و لیست کاملتری از آن را می توانید در بخش انتهایی بروشور مشاهده کنید.
در ادامه به معرفی کاملتری از این مجموعه و همچنین معرفی قدرتمندترین و معتبرترین نرم افزار مورد استفاده در این مجموعه (Thermoflow) خواهیم پرداخت.

 

طراحی پایه واحدهای یوتیلیتی (آب ، برق، بخار) واحدهای نفت، گاز و پتروشیمی

 

سیستمهای تولید توان، حرارت و بخار  علاوه بر نیروگاههای مورد استفاده در شبکه سراسری برق کشور، در واحدهای نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

این واحدها که غالبا به نام واحدهای یوتیلیتی و یا آب، برق، بخار معرفی می شوند، تامین کننده مصارف بخار رآکتورها و دیگر واحدهای فرآیندی، نیروی محرکه سیستم رانس بسیاری از کمپرسورها و پمپهای بر پایه محرک توربینی و همچنین انرژی الکتریکی مورد نیاز در الکترموتورها و دیگر مصرف کنندگان واحد می باشند. بدین ترتیب این واحدها دارای نقش قابل ملاحظه ای  در طراحی و بهره برداری از واحدهای نفت و گاز می باشند. این مساله تا جایی اهمیت می یابد که در مناطق متراکم از نظر واحدهای صنعتی و شیمیایی مانند منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، مجموعه های پتروشیمی فجر۱ و ۲ صرفا به تامین مصارف آب، برق و بخار و مصارف جانبی واحدهای مجاور می پردازند. یکی از زمینه های همکاری PTEC، انجام خدمات مشاوره و آموزش شبیه سازی و طراحی پایه این گونه واحدها در صنایع مختلف کشور است. بدین منظور از نرم افزار  Thermoflex استفاده می شودکه علاوه پتانسیلهای بالای شبیه سازی و طراحی واحدهای نیروگاهی، دارای انعطاف کافی مورد نیاز در واحدهای نفت و گاز است.

 

تاکنون شرکتهای مختلفی از خدمات PTEC در این زمینه بهره برده اند که لیست برخی از آنها در انتهای بروشور آمده است.

 

درباره نرم افزار Thermoflow

 

امروزه شبیه‌سازی سیکل نیروگاه در بخش‌های مختلف صنعت برق و با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد. این شبیه‌سازی‌ها ممکن است به منظور طراحی یک واحد پیش از ساخت و یا تحلیل یک واحد پس از بهره‌برداری انجام پذیرد.

 

نرم‌افزار Thermoflow به عنوان معتبرترین و پرکاربردترین ابزار شبیه سازی، مراحل مختلف طراحی ترمودینامیکی، طراحی مهندسی تجهیزات و شبیه‌سازی در وضعیت خارج از طراحی را مدل‌سازی می‌کند. این نرم‌افزار شامل ماژول‌های GTPro، GTMaster،SteamPro،SteamMaster، ReMasterو Thermoflex است. ۴ ماژول اول جهت شبیه‌سازی در شرایط طراحی و خارج از طراحی سیکل نیروگاه‌های گازی، سیکل ترکیبی و بخاری با آرایش‌های استاندارد کاربرد دارد. ماژول ReMaster جهت شبیه‌سازی بازتوانی (Repowering) واحدهای بخاری فرسوده کاربرد دارد.در نهایت ماژول Thermoflex قادر است هرگونه سیکل نیروگاهی و با هر آرایش از تجهیزات را مدل‌سازی کند. همچنین ماژول PEACE نرم‌افزار محاسبات مهندسی تجهیزات نیروگاه، تخمین هزینه‌های طراحی، ساخت، نصب و بهره‌برداری از نیروگاه را انجام می‌دهد.

 

در دوره شبیه‌سازی سیکل نیروگاه با استفاده از نرم‌افزار Thermoflow ابتدا مبانی عملکردی سیکل نیروگاه‌های گازی، سیکل ترکیبی و بخاری به صورت کاربردی مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از آن نمونه‌های مختلفی از نیروگاه‌های حرارتی مورد شبیه‌سازی قرار می‌گیرد. در نهایت نیز شبیه‌سازی چند نمونه از نیروگاه‌های در حال ساخت و بهره‌برداری کشور با در نظر گرفتن کلیه جزییات ضروری انجام می‌پذیرد.

 

همچنین روش‌های استخراج نتایج و گزارش‌گیری از نرم‌افزار و آنالیز حساسیت بر روی پارامترهای مختلف طراحی نیز ارائه می‌گردد.

 

مشارکت در پروژه های طراحی پایه نیروگاه و یوتیلیتی

 

یکی از مراحل مهم و تعیین کننده در پروژه های نیروگاهی و همچنین یوتیلیتی نفت و گاز، طراحی مفهومی و امکان سنجی پروژه، پیش از انجام مراحل طراحی دیتیل است.این فاز شامل طراحی سیکل بر پایه توربین و یا توربینهای گازی در دسترس، انتخاب توربین بخار بر مبنای تجهیزات در دسترس تولید داخل و یا خارج، انتخاب نوع کولینگ، تعیین ظرفیت بویلرها، ژنراتورها و غیره است. در کنار اینها توجیه فنی و اقتصادی طرح و بازگشت سرمایه نیز تعیین می شود. دپارتمان تخصصی مهندسی نیروگاه شرکت مهندسی پرداد پترودانش با اتکا بر دانش و تجربه مشاوران و کارشناسان مجرب صنعت برق و نفت کشور، آمادگی طراحی و نظارت بر طراحی پایه کلیه سیکلهای نیروگاهی، در مقیاسهای بزرگ، کوچک و همچنین یوتیلیتی نفت و گاز را دارد.اطلاعات بیشتر از سوابق طراحی اعضا دپارتمان در دفتر مهندسی شرکت موجود است.

 

 

 

خدمات مشاوره و تامین نرم افزارهای مهندسی نیروگاه
انتخاب صحیح نرم افزار و همچنین اطمینان از عملکرد صحیح نرم افزارهای مهندسی، مساله ای مهم و غیر قابل انکار در کلیه پروژه های مهندسی است.

 

دپارتمان مهندسی نیروگاه PTEC از همان بدو تاسیس، شاخه ای به منظور انجام مشاوره و تامین نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی نیروگاه ایجاد نمود که به ارائه نرم افزارهای مورد نیاز صنایع نیروگاهی کشور پرداخته است. در این شاخه علاوه بر ارائه آخرین نسخه نرم افزارهای رایج، به بررسی نرم افزارهای جدید معرفی شده در دنیا و معرفی آنها در صنایع نیروگاهی کشور پرداخته می شود. برخی از نرم افزارها عبارتند از:

 

Thermoflow: طراحی سیکل
Dymola : شبیه سازی دینامیکی
HRSG+: طراحی بویلر بازیاب
GasTurb: شبیه سازی توربین گاز
HXNet: شبکه هیترهای واحد
BOCAD: طراسحی سازه بویلر
PV Elite: مخازن تحت فشار
Tank: مخازن ذخیره سوخت و آب
PDMS: طراحی پایپینگ نیروگاه

 

برخی از کاربران معتبر Thermoflow در جهان
– ABB Energy Services, Inc. North Brunswick-USA
-Portland General Electric Co.Portland-USA
-ALSTOM Energie-GmbHNurnberg -GERMANY
– Alstom Gas Turbines Ltd.Lincoln-UK
Ansaldo Energia S.p.A.Genova    ITALY
-Siemens Energy Inc. Hous-ton Babcock & Wilcox- Barberton-USA
-British Energy- Goole-UNITED KINGDOM
-Mitsubishi Heavy Industries America-Orlando-USA
-Mitsubishi Heavy Industries Ltd.-Yokohama-JAPAN
-Rolls-Royce – Allen Steam Turbines-Bedford-UNITED KINGDOM
-TOTAL S.A.-Paris La Defense-FRANCE
-Shell Development CompanyHouston    USA
-Texas A & M University-College Station-USA
-Norsk Energi-Skoyen-NORWAY
-Foster Wheeler Energy Limited-Reading-UNITED KINGDOM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با پیتِک همراه شوید